EURO 2020, 12 iunie 2021, ora 16:00, Baku
Elveția
Elveția

Kieffer Moore 74

Breel Embolo 49

Țara Galilor – Elveția 1-1. Kieffer Moore aduce un punct pentru galezi în primul meci de la EURO 2020

Țara Galilor - Elveția, scor 1-1, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Kieffer Moore, autorul golului de 1-1 în meciul Țara Galilor - Elveția de la EURO 2020
12 iunie 2021

Marea surpriză de la EURO 2016, Țara Galilor a început cu un rezultat bun și ediția din acest an, remizând 1-1 cu Elveția la Baku în grupa în care Italia este mare favorită.

După o primă repriză controlată autorirar, Elveția a deschis scorul la 4 minute de la reluare prin Breel Embolo la cea de-a opta lovitură de colț a echipei sale, însă apoi a făcut un pas înapoi și a permis galezilor să marcheze golul egalizator tot în urma unui corner prin Kieffer Moore, jucător aflat la doar al treilea meci ca titular din cele nouă jucate sub comanda interimarului Robert Page.

La 1-1 Elveția a revenit în ofensivă, însă arbitrajul video a anulat pentru offside golul marcat de noul intrat Mario Gravanovic la prima sa atingere de balon, iar două intervenții de excepție ale portarului Danny Ward au perfectat o remiză cu iz de victorie pentru formația britanică.

Pentru Elveția urmează derby-ul grupei cu Italia pe Olimpico din Roma, în timp ce Țara Galilor rămâne la Baku pentru duelul cu Turcia care i-ar putea înlesni accederea în faza eliminatorie a competiției.

Curiozități statistice ale meciului Țara Galilor - Elveția 1-1

• Elveția rămâne fără victorie contra echipelor britanice la turneele finale majore (2 remize, 3 înfrângeri).
  • A fost al optulea meci între Țara Galilor și Elveția, dar primul încheiat cu o remiză.
  • Țara Galilor a pierdut doar trei din ultimele 20 de meciuri internaționale.
  • Elveția este neînvinsă în ultimele șase meciuri de la turneele finale ale Campionatului European (meciurile pierdute la penalty-uri sunt considerate remize). În aceste partide a încasat doar 3 goluri.