EURO 2020, 19 iunie 2021, ora 16:00, Budapest
Franța
Franța

Attila Fiola 45

Antoine Griezmann 66

Ungaria – Franța 1-1. Defensiva de fier a Ungariei frustrează campioana mondială

Ungaria - Franța, scor 1-1, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Attila Fiola, marcator în meciul Ungaria - Franța 1-1 de la EURO 2020
19 iunie 2021

În fața unor tribune pline ochi pe singurul stadion de la EURO 2020 unde nu este limitat numărul de spectatori, Ungaria a scos un egal de prestigiu în fața campioanei mondială în exercițiu, fără ca măcar acest lucru să fie o mare surpriză având în vedere jocul consistent al echipei antrenate de Marco Rossi. Defensiva dinamică și agresivă cu care naționala maghiară fusese aproape să anihileze Portugalia a știut să stăvilească și linia stelară de atac Mbappe – Griezmann – Benzema, iar Franța a fost limitată la doar două situații clare în prima repriză, o lovitură de cap a lui Mbappe puțin pe lângă poartă și un șut al lui Benzema la o palmă de bară dintr-o poziție liberă în mijlocul careului.

Probabil fără mari speranțe ofensive într-o grupă infernală, Ungaria a dat și a condus la pauză cu 1-0 după ce Attila Fiola a scăpat pe contraatac într-o zonă liberă în banda stângă în minutele de prelungire ale primei părți.

Franța a avut o bară la un șut al lui Dembele la prima sa acțiune după intrarea în teren, însă a avut nevoie de o eroare în defensiva maghiară pentru a reuși egalarea, Griezmann marcând simplu din centrul careului la o minge deficitar respinsă de Willi Orban la o centrare fără mare potențial a lui Mbappe.

Atacantul lui PSG a mai avut o ocazie cu 10 minute înainte de final iar Varane a ratat ținta cu o lovitură de cap în prelungiri, însă Franța nu a putut trece de Ungaria, care păstrează șanse de calificare din “Grupa Morții” în cazul unei victorii în fața Germaniei în ultima etapă.

Curiozități statistice ale meciului Ungaria - Franța 1-1

• Franța și-a încheiat o serie de cinci victorii consecutive la turneele finale majore, însă rămâne neînvinsă de nouă meciuri la EURO și Cupa Mondială (7 victorii, 2 remize).
  • De la 0-2 cu Suedia în 2012, Franța este neînvinsă în ultimele 11 meciuri jucate în faza grupelor la turneele finale majore, câștigând patru dintre ele.
  • Ungaria nu a pierdut niciunul din cele patru meciuri de la Campionatul European în care a deschis scorul (2 victorii, 2 remize).
  • Antoine Griezmann a marcat al șaptelea său gol la Campionatul European și l-a depășit astfel în clasamentul all-time al golgheterilor pe Thierry Henry. Este la egalitate acum cu Alan Shearer pe locul 3 al topului, în spatele lui Michel Platini (9) și Cristiano Ronaldo (11).
  • Titular în naționala Ungariei, Loïc Négo (născut la Paris) a fost în lotul U-19 Franței care a câștigat titlul european în 2010, fiind coleg în acea echipă cu Antoine Griezmann.