Atletico Madrid
Óscar Plano 18
Ángel Correa 57
Luis Suárez 67

Valladolid – Atletico Madrid 1-2. Luis Suarez îi aduce lui Atletico al unsprezecelea titlu de campioană a Spaniei

Atletico Madrid a câștigat titlul de campioană a Spaniei dup ce a întors rezultatul în deplasarea cu Valladolid.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
22 mai 2021
Atletico Madrid, campioana Spaniei 2020-2021

Atletico Madrid a câștigat deplasarea de la Valladolid grație unui gol marcat de Luis Suarez în minutul 67 și a obținut astfel al unsprezecelea său titlu din istorie, la șapte ani distanță de precedentul.

Formația madrilenă a fost condusă la pauză după ce Oscar Plano marcase pentru gazde la capătul unui contraatac perfect, însă a egalat prin Angel Correa la opt minute de la reluare și a întors rezultatul prin reușita fostului atacant al Barcelonei. În urma acestui rezultat Atletico a încheiat campionatul cu două puncte deasupra lui Real Madrid, în timp ce Valladolid a retrogradat în liga secundă.

Valladolid - Atletico Madrid 1-2, fișa tehnică