Bundesliga, 28 noiembrie 2020, ora 16:30

Kingsley Coman 38
Robert Lewandowski 45
Douglas Costa 87

VfB Stuttgart – Bayern München 1-3. Victorie cu emoții pentru campioană

VfB Stuttgart a condus cu 1-0 dar Bayern München a întors rezultatul și s-a impus cu 3-1, în ciuda unei prestații curajoase a gazdelor.

29 noiembrie 2020

Bayern Munchen își păstrează avansul de două puncte în vârful clasamentului din Germania după ce a revenit de la 0-1 și a câștigat cu 3-1 meciul de la Stuttgart.

La o săptămână după ce remizase pe teren propriu cu Werder Bremen, campioana en-titre nu a fost scutită nici acum de emoții, în ciuda unei bare a lui Lewandowski în chiar debutul jocului. Stuttgart a deschis scorul în minutul 20 când Neuer a ieșit tardiv la o centrare din partea dreaptă și i-a facilitat tânărului de 19 ani Tanguy Coulibaly primul gol la echipa de seniori, apoi Philipp Forster a irosit două bune șanse de a dubla avantajul gazdelor. În loc de 2-0 s-a făcut 1-1 la un contraatac concretizat de Kingsley Coman, apoi VAR-ul a anulat un nou gol al gazdelor pentru un fault în atac al lui Coulibaly asupra lui Neuer înainte ca Forster să introducă mingea în poartă. În ciuda bunei reprize a lui Stuttgart, echipa care a intrat în avantaj la cabine a fost Bayern grație reușitei din prelungiri a lui Lewandowski, a 12-a în 8 meciuri de campionat și a 17-a în 18 meciuri în toate competițiile în sezonul 2020-2021.

Intensitatea jocului a scăzut după pauză și o primă ocazie a fost consemnată abia după minutul 72 în dreptul gazdelor, apoi Waldemar Anton și Mateo Klimowicz s-au apropiat și ei de egalare, însă tot Bayern a fost cea care a punctat cu trei minute înainte de final prin Douglas Costa, care și-a creat frumos spațiu înainte să puncteze cu un șut la colțul scurt din marginea careului.

VfB Stuttgart - Bayern München 1-3, fișa tehnică