Premier League, 06 februarie 2021, ora 14:30
Aston Villa
10
Arsenal

Ollie Watkins 2

Aston Villa – Arsenal 1-0. Arsenal, fără reacție după meciul pierdut la Wolverhampton

Aston Villa a câștigat meciul cu Arsenal cu 1-0, printr-un gol marcat în secunda 74 de Ollie Watkins după o eroare defensivă a Tunarilor.

Aston Villa - Arsenal 1-0, după un gol al lui Ollie Watkins în minutul 2
6 februarie 2021

Unul din punctele de interes ale etapei de Premier League era modul în care va reacționa Arsenal după meciul pierdut în condiții speciale la mijlocul săptămânii. Cartonașul roșu primit de David Luiz în prelungirile primei reprize ale meciului cu Wolverhampton dusese la o răsturnare de situație și până la urmă la o înfrângere a Tunarilor într-o partidă pe care o controlaseră autoritar, genul de moment care poate întoarce direcția unui întreg sezon, iar din păcate pentru Arteta cădea oarecum previzibilă a fost confirmată în deplasarea cu Aston Villa. După un gol primit încă din start Arsenal a avut dificultăți să reacționeze, iar dacă în momentul amintitului cartonaș roșu al lui Luiz număra meciurile fără înfrângere, acum calculul arată un singur punct câștigat în ultimele trei meciuri și cădea în clasament.

Mat Ryan a debutat în poarta lui Arsenal și nu a avut prea mult noroc. La intrarea în al doilea minut al meciului Cedric Soares a întors prea încet o minge pentru Gabriel, alertul Bertrand Traore a interceptat și a centrat rapid în careu, iar Ollie Watkins a marcat lejer pentru 1-0 în secunda 74. Nimic de reproșat goalkeeperului debutant, care de altfel avea să aibă intervenții bune până la finalul jocului la Traore înainte de pauză și la Watkins, McGinn și Grealish în partea a doua, însă la 1-0 s-a ridicat în fața lui Arsenal un munte peste care nu a putut trece.

A fost nevoie de aproape o jumătate de oră pentru ca oamenii lui Arteta să își treacă în cont prima ocazie dintr-o lovitură liberă bine executată de Granit Xhaka spre vinclu și întâmpinată cu un mare reflex de Emiliano Martinez, însă Arsenal a avut noroc să nu intre cu 0-2 la cabine după ce Traore și-a făcut ușor loc în careu pe lângă Cedric dar nu l-a putut învinge pe Ryan.

Arsenal a arătat mai bine după pauză când Pepe a apărut în sfârșit în prim plan cu o acțiune consistentă încheiată cu un șut la o palmă de poartă, apoi intrările lui Aubameyang și Odegaard i-au adus un plus de enegie în căutarea golului egalizator, însă eforturile ofensive au rămas nepremiate și au fost din nou emoții la poarta Tunarilor pe contraatac, Watkins și Grealish ratând ocazia de a tranșa mai repede victoria formației din Birmingham.

Aston Villa – Arsenal s-a terminat 1-0, rezultat în urma căruia echipa lui Arteta poate coborî până pe 13 la finalul acestei etape, în schimb Villa ocupă un confortabil loc 8 și regretă probabil și acum cele trei puncte pierdute în urmă cu patru meciuri pe terenul lui Burnley, cu care acum ar fi fost pe 5.

Aston Villa - Arsenal 1-0, fișa tehnică