FC Barcelona
10
Atletico Madrid
Lionel Messi 26

Barcelona – Atletico Madrid 1-0. Golul lui Messi din lovitură liberă apropie Barcelona de titlu

Barcelona - Atletico Madrid, un meci tacticizat și tensionat, a fost decis de execuția impecabilă a lui Messi dintr-o lovitură liberă în minutul 26.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 martie 2018
Messi a decis meciul Barcelona - Atletico Madrid 1-0

Cele mai bune defensive din La Liga s-au ridicat la înălțimea așteptărilor și derby-ul pentru titlu a fost un meci cu puține ocazii, însă o nouă execuție impecabilă a lui Lionel Messi din lovitură liberă a adus Barcelonei o victorie ce mărește din nou la 8 puncte distanța față de Atletico Madrid în vârful clasamentului din Spania. Diego Simeone a venit pe Camp Nou cu partitura cunoscută, o defensivă aglomerată ce a permis puține spații spre poarta lui Oblak în prima repriză, însă ambiția ofensivă a madrilenilor a fost neutralizată după aceeași rețetă după pauză, când echipa din capitală a avut o posesie mai bună dar a reușit cu greu să producă ceva emoții în careul lui Ter Stegen. Atletico și-a pus prea puțin în valoare atacanții Griezmann și Diego Costa și rămâne doar cu șanse teoretice de câștigare a titlului, lucru recunoscut și de propriul antrenor în interviul de la finalul jocului.

A fost o mică surpriză în unsprezecele de start al catalanilor, în care Coutinho a fost titular în banda dreaptă într-o linie mediană de patru, completată de intangibilii Iniesta, Busquets și Rakitic. Nimic surprinzător însă în joc, cu o posesie confortabilă a Barcelonei și un zid impenetrabil în față, așa cum se întâmplă de mulți ani în duelurile dintre cele două echipe. Pe fondul unui joc închis tabela a fost totuși deblocată prin execuția magnifică a lui Messi din lovitură liberă, a treia transformată în gol în ultimele trei etape de campionat.

Două probleme medicale au dus la înlocuirea lui Andres Iniesta cu Andre Gomes încă din minutul 36. Coutinho a trecut în stânga și locul său a fost ocupat de portughez, care s-a poziționat bine la câteva acțiuni dar a fost trădat de lipsa de tehnică și viteză, fiind fluierat nu o dată de pretențiosul public de pe Camp Nou în fața căruia se află probabil la ultimele evoluții. Până la pauză Coutinho a apărut de două ori la finalizare, o dată cu o execuție de la distanță după un un-doi cu Suarez și apoi cu un șut dintr-o poziție laterală în interiorului careului, însă Oblak a fost atent în ambele situații.

Jocul s-a schimbat radical odată cu startul părții secunde, când Atletico a preluat inițiativa iar Barcelona s-a retras, cu Messi și Suarez în propria jumătate și Coutinho într-o poziție defensivă în preajma propriului careu. Simeone a forțat atacul apelând pe rând la Angel Correa, Gameiro și Lucas Hernandez, dar apărarea Barcelonei a făcut față cu brio asalturilor madrilene, chiar dacă Pique a acuzat și el o problema musculară. Lipsa de viteză a lui Andre Gomes i-a împiedicat pe catalani să speculeze spațiile libere din jumătatea lui Atletico, iar Valverde nu a apelat la Dembele care putea aduce ceva nou în flancul drept, preferând să abordeze finalul cu Paulinho în locul lui Coutinho.

Puținele ocazii din partea secundă au apărut pe final, cu câte un gol corect anulat pentru ofsaid în fiecare poartă, un șut frumos al lui Busquets după o lovitură de colț și o încercare de lob a lui Suarez ce nu a prins însă cadrul porții în minutele de prelungire. S-a terminat 1-0, victorie ce readuce în tabăra blaugrana liniștea pentru finalul de sezon în competiția internă.

Ce urmează pentru Barcelona și Atletico?

Pentru Barcelona urmează o săptămână de pauză înaintea meciului de campionat cu Malaga de sâmbăta viitoare, apoi returul cu Chelsea în Champions League și meciul de campionat cu fosta echipă a lui Valverde, Athletic Bilbao. Atletico are două meciuri la rând pe teren propriu, cu Lokomotiv Moscova în Europa League și Celta Vigo în La Liga, apoi două deplasări, returul de la Moscova și jocul de campionat cu Villarreal.

FC Barcelona - Atletico Madrid 1-0, fișa tehnică