Athletic Bilbao

Lionel Messi 20
Antoine Griezmann 74

Jordi Alba 49 (a)

Barcelona – Bilbao 2-1. Revanșă pentru Supercupa pierdută și locul 2 în La Liga pentru catalani

Barcelona a câștigat cu 2-1 meciul cu Athletic Bilbao în care Lionel Messi din lovitură liberă a marcat golul cu numărul 650 pentru catalani.

Antoine Griezmann, autorul golului decisiv în meciul Barcelona - Bilbao 2-1 (31 ianuarie 2021)
1 februarie 2021

Barcelona a încheiat temătoare într-un sistem 5-4-1 meciul cu Athletic Bilbao, dar a obținut victoria care o duce pentru prima oară în acest sezon peste Real Madrid în clasamentul La Liga, pe un loc doi care ar putea fi maximul posibil într-un sezon în care Atletico bifează și ea victorie după victorie și are zece puncte avans și un meci în minus.

Al treilea meci dintre Barcelona și Bilbao din luna ianuarie nu putea aduce multe noutăți, ci eventual niște lecții învățate. Marcelino citise deja jocul Barcelonei și se prezentase pregătit în finala Supercupei, iar acum a venit rândul lui Koeman să reacționeze, cu Umtiti în centrul apărării pentru a contracara jocul aerian al bascilor, în timp ce absența lui Busquets pentru cumul de cartonașe galbene a fost suplinită prin retragerea lui De Jong, căruia i-a fost sacrificat aplombul ofensiv pentru a asigura fluiditatea construcției de jos.

Plusul Barcelonei față de meciul din Supercupă a fost un Messi apt 100% de joc, iar starul și-a făcut datoria cu un gol de generic din lovitură liberă în minutul 20, după un început puternic al formației blaugrana. La 1-0 Barcelona a jucat economicos în condițiile grele ale vântului puternic care a luat cu asalt Catalunya și și-a conservat avantajul printr-un joc de pase, majoritatea în propria jumătate. A atras atenția o finalizare a lui Araujo, care după un fault nesancționat asupra lui Messi s-a trezit singur în ultima treime și a continuat faza într-un mod demn de un atacant, greșind însă de puțin ținta la șutul în diagonală.

Fără să fi pus mari probleme în prima parte, Bilbao a ieșit montată de la vestiare și avea să obțină egalarea la patru minute de la reluare după o minge pierdută de Mingueza care a dus la o centrare periculoasă, reluată în propria poartă de Jordi Alba pentru al cincilea autogol în tricoul Barcelonei. A fost nevoie de minute bune până când catalanii să își regăsească ritmul, însă aveau în cele din urmă să revină în avantaj printr-un gol al lui Griezmann din pasa lui Mingueza, după o fază luminată de Dembele.

Conduși din nou bascii au revenit la conducerea jocului și nu mult a lipsit să egaleze din nou cum o făcuseră și în supercupă, însă Koeman a fost de această dată prevăzător și a făcut o schimbare defensivă necaracteristică pentru formația catalană, introducându-l pe Langlet în locul lui Griezmann pentru a baricada apărarea. Barcelona a avut o mare ocazie să dea lovitura de grație în prelungiri pe un contraatac în superioritate numerică irosit de Messi și Alba, însă în final și-a păstrat toate cele trei puncte cu care bifează o lună perfectă în La Liga în care a câștigat toate cele cinci meciuri jucate.

De notat și revenirea după două luni a lui Sergi Roberto, primul dintre accidentații de lungă durată care reintră în circuitul echipei catalane.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 2-1, fișa tehnică