Supercupa Spaniei, 17 ianuarie 2021, ora 22:00

Antoine Griezmann 77

Óscar de Marcos 42
Asier Villalibre 90
Iñaki Williams 93

Barcelona – Athletic Bilbao 2-3. Bilbao câștigă Supercupa Spaniei 2021 după prelungiri

FC Barcelona - Athletic Bilbao, scor 2-3, Supercupa Spaniei 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Athletico Bilbao, câștigătoarea Supercupei Spaniei după 3-2 cu Barcelona
19 ianuarie 2021

Chiar dacă Supercupa este trofeul cu cea mai mică însemnătate, ar fi fost important pentru Barcelona să o câștige, ca parte a procesului său evolutiv în mandatul lui Ronald Koeman și ca punct de reper pentru alte obiective îndrăznețe în acest sezon. În schimb formația blaugrana a avut contra lui Bilbao o evoluție deplorabilă și nu s-a aflat în control chiar dacă a fost de două ori în avantaj pe tabelă, iar repercursiunile ar fi putea fi pe termen lung, în afara de pasul înapoi după un început pozitiv de an trebuind acum să se descurce și fără Messi, care va fi suspendat câteva meciuri după roșul direct primit spre final, primul al său în tricoul Barcelonei.

Bilbao și Barcelona se întâlniseră în urmă cu doar 11 zile în campionat și Marcelino García Toral a tras învățămintele de rigoare din meciul pe care atunci îl pierduse, fiind pregătit de această dată să contracareze jocul catalanilor. Barcelona a început precaut, însă precauția sa s-a transformat curând în teamă, în fața presiunii exercitate de adversari și a vitezei oamenilor de atac ai bascilor care veneau și cu un moral ridicat după ce trecuseră de Real Madrid în semifinale. A rezultat o finală de un slab nivel calitativ, pe care în cele din urmă a câștigat-o echipa mai bună.

Lionel Messi a fost incert până în ultima clipă din cauza unei accidentări care îl făcuse să piardă semifinala cu Sociedad, însă de la el a pornit faza golului de 1-0, o pasă pentru Alba într-o zonă liberă de unde mingea avea să ajungă în cele din urmă la Griezmann. Pe cât de neașteptat a fost golul Barcelonei după o repriză ștearsă, pe atât de scurtă a fost și bucuria catalanilor: după doar două minute Iñaki Williams s-a descurcat între patru adversari și a centrat în careu, unde Oscar de Marcos i-a luat fața pasivului Jordi Alba și a marcat la colțul lung pentru 1-1.

Scăpată cu bine cu ajutorul arbitrajului video de un gol marcat de Raul Garcia din ofsaid, Barcelona a revenit în avantaj în minutul 77 pe același traseu, cu Griezmann la finalizare servit de această dată în mod direct de Alba, însă a făcut imediat pasul înapoi și acest lucru avea să o coste: se intrase deja în minutul 90 când Bilbao a beneficiat de o lovitură liberă din marginea laterală a careului, Alba și Griezmann nu au putut interveni la mingea aruncată de Muniain, iar Villalibre a asigurat echipei sale prezența în extra time.

A existat o doză de șansă la golul egalizator, însă bascii nu au mai lăsat nimic la voia întâmplării în prelungiri. Iñaki Williams a marcat cu un șut magnific din marginea careului la doar 3 minute de la reluare golul pe care el însuși l-a caracterizat drept “cel mai important al carierei”, iar Bilbao nu s-a retras ci a controlat în timpul rămas printr-un fotbal pozitiv care a împiedicat-o pe Barcelona să se apropie în vreun fel de loviturile de departajare. La catalani neputința a lăsat loc frustrării, iar Messi a văzut roșu direct în minutul 120 după ce l-a lovit în față pe Villalibre, un final pe măsura unei evoluții mult sub așteptări a formației blaugrana.

În schimb pentru Bilbao a fost încununarea unei săptămâni magice, în care victorii cu Real Madrid în semifinale și cu Barcelona în finală i-au adus cea de-a treia supercupă din istoria clubului, la doar două săptămâni de la instaurarea lui Marcelino pe banca tehnică.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 2-3, fișa tehnică