1
  • Valencia CF
    Valencia
    0

Barcelona – Valencia 1-0. Golul lui Suarez oferă catalanilor prima șansă la calificarea în finala Cupei Spaniei

David Petre
2 februarie 2018

Barcelona a învins Valencia cu 1-0 în turul semifinalei Cupei Regelui, la capătul unui meci fără șut pe spațiul porții până în minutul 52.

Golul lui Suarez a decis meciul Barcelona - Valencia 1-0, turul semifinalei Cupei Spaniei
    Doménech

Într-un meci tipic de cupă cu puține faze de poartă și un ritm scăzut în fața tribunelor pe jumătate goale ale stadionului Camp Nou, Barcelona s-a impus cu 1-0 în fața Valenciei după o fază lucrată de Messi și finalizată de Suarez cu o excelentă lovitură de cap. A fost unul din puținele lucruri de semnalat într-o partidă lipsită de nerv în care oaspeții au venit cu o partitură defensivă asemănătoare celei cu care Alaves fusese la un pas să dea lovitura în campionat duminică seară, dar cu mai puțină intensitate pe contraatac, departe de pretențiile unei echipe aflate pe podiumul La Liga.

Ernesto Valverde a repetat unsprezecele de start folosit în returul sfertului de finală al cupei cu Espanyol, fără Coutinho dar cu Rakitic lângă Busquets și cu Aleix Vidal în partea dreaptă, cel mai probabil pentru un plus de siguranță în fața rapizilor jucători ai Valenciei. Oaspeții au avut însă puține pretenții ofensive, având ca unic scop să mențină vie soarta calificării în vederea returului de săptămâna viitoare de pe Mestalla, care spre deosebire de Camp Nou va fi un vulcan.

Planul Valenciei a fost clar și bine executat încă de la început: blocarea axului central, cedând deliberat benzile de unde centrările catalanilor au produs doar un lung șir de lovituri de colț. A rezultat o primă repriză fără vreun șut pe poartă, în care singurul element tensionat a fost o intrare întârziată a lui Sergi Roberto la Pereira pentru care a fost norocos să scape cu doar cu un galben.

Câteva momente de joc combinativ ale Valenciei la revenirea de la cabine au redus puțin din posesia catalană care ajunsese până aproape de 80% în prima repriză și au fost încununate cu primul șut pe poartă al meciului (Dani Parejo în minutul 52) și cu o acțiune bună a noului intrat Maksimovic în banda stângă, încheiată însă cu o centrare dezamăgitoare.

0

Barcelona a trimis primul șut pe poartă abia în minutul 62 prin Messi dintr-o lovitură liberă, însă avea să deschidă scorul doar 5 minute mai târziu după ce argentinianul a ajuns până în apropierea liniei de fund de unde a centrat perfect pentru Suarez care a marcat cu capul unicul gol al întâlnirii. Messi a mai avut până la final două lovituri libere din poziții favorabile, executate bine dar totuși fără emoții pentru portarul Domenech.

Coutinho a intrat pe teren în minutul 58, tot în banda dreaptă ca și în jocul cu Alaves, însă avea să treacă în stânga odată cu înlocuirea lui Iniesta un sfert de oră mai târziu, remarcându-se printr-un șut din marginea careului. Valencia a avut o bună oportunitate de egalare pe final, rezolvată însă de Cillessen cu o ieșire la 20 de metri de poartă, iar meciul s-a terminat 1-0, rezultat ce oferă ambelor echipe perspective de acces în finala cupei.