Bundesliga, 11 decembrie 2021, ora 16:30, München

Kingsley Coman 53
Jamal Musiala 74

Karim Onisiwo 22

Bayern München – Mainz 2-1. Bayern, campioană de toamnă în Bundesliga

Cronica meciului Bayern München - FSV Mainz 05, scor 2-1, întoarcere de rezultat pentru bavarezi într-un meci în care Lewandowski nu a marcat.

Bayern și-a asigurat titlul de campioană de toamnă în Bundesliga după ce a întors rezultatul cu Mainz, scor 2-1
Ștefan Gondor, 12 decembrie 2021

Robert Lewandowski a bifat al patrulea meci fără gol marcat în actualul sezon de Bundesliga, însă chiar și așa Bayern a întors rezultatul în fața lui Mainz și a profitat de pasul greșit făcut de Dortmund la Bochum pentru a-și mări la 6 puncte avansul în fruntea clasamentului din Germania.

Mainz a mers la Munchen cu temele bine făcute, reușind să blocheze în apărare echipa dominatoare a gazdelor și să îi expună pe contraatac carențele defensive după pierderea mingii. La o astfel de fază Onisiwo a scăpat din marcajul lui Tolisso și a capitalizat o centrare a lui Burkardt pentru un neașteptat avantaj al formației vizitatoare la pauză.

Kingsley Coman a ratat două mari ocazii pentru bavarezi, dar a transformat-o în gol pe a treia cu un șut printre picioarele lui Zentner restabilind egalitarea în minutul 53 după o excelentă pasă în adâncime a lui Tolisso. Golul victoriei a fost marcat de Musiala în minutul 74 cu un șut inteligent din marginea careului după ce se eliberase de adversarul direct printr-un dribling rafinat.

Victoria îi asigură lui Bayern titlul de campioană de toamnă (Herbstmeister) cu două etape rămase de disputat din turul campionatului, în care bavarezii vor da piept cu Stuttgart în deplasare și Wolfsburg pe teren propriu.

Bayern München - FSV Mainz 05 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - FSV Mainz 05: Al patrulea meci fără gol pentru Lewandowski în actualul sezon de Bundesliga