Champions League, 15 septembrie 2021, ora 19:45, İstanbul
Borussia Dortmund

Javi Montero 90+4

Jude Bellingham 20
Erling Braut Håland 45+3

Besiktas – Dortmund 1-2. Bellingham dictează prima victorie a Borussiei în Champions League 2021-2022

Bellingham și Haaland, marcatori pentru Borussia Dortmund în meciul din deplasare cu Besiktas

Borussia Dortmund a câștigat la Istanbul cu Besiktas un meci în care eroul a fost Jude Bellingham, cu un gol și un assist pentru Haaland.

Ștefan Gondor, 15 septembrie 2021

Besiktas a început bine meciul cu Borussia Dortmund și a fost nevoie de o super intervenție a portarului Gregor Kobel pentru a bloca o mare ocazie a lui Michy Batshuayi, însă odată depășită presiunea primului sfert de oră nemții au trecut la controlul întâlnirii și au reușit deschiderea scorului în minutul 20 prin Jude Bellingham. A fost primul gol încasat de campioana Turciei în acest sezon și până la pauză avea să vină și al doilea, tot cu Bellingham în prim-plan, de această dată în postura pasatorului decisiv la reușita lui Erling Haaland.

Deja într-un avantaj mulțumitor după prima repriză Dortmund ar fi putut să își mărească diferența în partea a doua, însă Destanoglu a avut trei bune intervenții la ocaziile lui Bellingham, Haaland și Meunier. Cei care au marcat au fost însă turcii, care au reușit în prelungiri golul de onoare prin Francisco Montero după o lovitură liberă executată de Pjanic, aflat deja la al doilea assist pentru gruparea din Istanbul în cele două partide jucate de la transferul de la FC Barcelona.

Besiktas - Borussia Dortmund 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Besiktas - Borussia Dortmund: Destanoğlu, singurul turc în unsprezecele de start al multinaționalei Besiktas

379

Haaland, la golul 21 în Champions League. Curiozități statistice ale meciului Besiktas - Borussia Dortmund 1-2

• Erling Haaland a marcat golul cu numărul 21 în Champions League în 17 meciuri jucate, cele mai puține apariții de care a avut nevoie orice jucător în istoria competiției pentru a atinge această bornă.
  • La 18 ani și 78 de zile, Jude Bellingham a devenit cel mai tânăr jucător care marchează în meciuri consecutive în Champions League, preluând acest record de la Kylian Mbappe care reușise o performanță similară în 2017 la 18 ani și 85 de zile.
  • În medie Haaland a marcat în Champions League câte un gol la fiecare 63 de minute, cea mai bună rație goluri / minute jucate dintre toți jucătorii care au reușit cel puțin 20 de goluri în această competiție.