Burnley
    1
  • Manchester City
    1

Burnley – Manchester City 1-1. Echipa lui Guardiola pierde surprinzător două puncte

David Petre
3 februarie 2018

Manchester City a condus cu 1-0 și a avut o ocazie monumentală pe Turf Moor, dar a obținut doar un egal cu Barnley după o eroare a apărării.

Ederson

O ratare incredibilă a lui Raheem Sterling la scorul de 0-1 și problemele de poziționare în defensivă au făcut-o pe Manchester City să piardă două puncte pe terenul lui Burnley, echipă ce nu s-a mai întâlnit cu victoria din 12 decembrie 2017, de la un 1-0 cu Stoke. Timp de 70 de minute meciul de pe Turf Moor a fost la discreția echipei lui Guardiola care a avut o posesie zdrobitoare concretizată prin 20 de șuturi și 13 lovituri de colț, însă eroarea lui Sterling care a ratat ținta de la un metru de poarta goală a introdus-o pe Burnley în meci, iar golul lui Gudmundsson a fost răsplata pentru ambiția și entuziasmul oamenilor lui Sean Dyche, altfel inferiori adversarului la mai toate capitolele.

În schimb exact ambiția a părut să lipsească echipei lui Guardiola, care s-a văzut cu sacii în căruță după un gol destul de rapid marcat de Danilo printr-un șut superb din afara careului după o lovitură de colț. Nici fotbaliștii lui Burnley și nici publicul de pe Turf Moor nu au părut să creadă într-o minune, astfel că City a controlat cea mai mare parte a jocului într-un ritm scăzut, părând că merge spre o victorie sigură obținută cu un efort minim.

Vulnerabilitatea lui City a fost însă apărarea, în ciuda numelor sonore. Burnley a fost ca și inexistentă la construcție dar s-a dovedit periculoasă la fazele fixe, urcările fundașului central Ben Mee în careul advers punându-l în două rânduri în mare dificultate pe portarul Ederson până la pauză. Singura acțiune pozițională notabilă a gazdelor s-a produs în minutul 69, când o progresie ca la rugby l-a adus pe Lennon în poziție favorabilă în careu, blocat in extremis de goalkeeperul lui City care a respins mingea în bară. A fost momentul din care jocul gazdelor a început să crească, întrerupt doar de marea ratare a lui Sterling din minutul 71, găsit excelent în fața porții goale de o centrare a lui Kyle Walker.

Burnley a dat lovitura în minutul 82 după o nouă eroare de poziționare a apărătorilor lui City care l-au scăpat din marcaj pe Gudmundsson la o minge lungă. Cu doar șase jucători pe banca de rezerve Guardiola nu a făcut decât o schimbare, apelând la tânărul de 18 ani Brahim Diaz în locul lui Sterling, iar City nu și-a mai creat ocazii până la final, pierzând două puncte acolo nu se aștepta mai puțin.

Curiozități statistice ale meciului Burnley – Manchester City 1-1

• Burnley a ajuns la nouă meciuri consecutive fără victorie în Premier League, cea mai lungă din noiembrie 2014 (10 meciuri).
  • Bernardo Silva a fost implicat în 10 goluri în ultimele sale 15 meciuri pentru City în toate competițiile (3 goluri, 7 pase decisive) după ce marcase doar un gol și oferise două pase decisive în primele sale 22 de meciuri.
  • Cu două goluri și cinci pase decisive, Johann Berg Gudmundsson este jucătorul lui Burnley implicat în cele mai multe goluri în acest sezon.