02
Newcastle United
Callum Wilson 73
Callum Wilson 90+3

Everton – Newcastle 0-2. Newcastle se reîntâlnește cu victoria după șapte săptămâni

Steve Bruce a schimbat sistemul tactic, iar Newcastle United s-a impus la Everton, obținând prima sa victorie din 12 decembrie.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
30 ianuarie 2021
Callum Wilson, în meciul Everton - Newcastle 0-2 (30 ianuarie 2021)

Intens criticat după prestațiile modeste din ultimele două luni, Steve Bruce (probabil și cu aportul noului său asistent Graeme Jones) a alterat sistemul tactic al lui Newcastle în deplasarea de la Everton, iar formula sa cu patru oameni pe linia de fund a fost mai dinamică și mai curajoasă decât în toate cele opt meciuri consecutive de Premier League pe care le încheiase fără victorie.

Newcastle nu a avut posesia majoritară, însă pressingul său și atenția specială acordată lui James Rodriguez au afectat decisiv creativitatea celor de la Everton, care nu au găsit soluții în a-l servi cu mingi pe principalul lor om de gol, Dominic Calvert-Lewin. Situația a fost diametral opusă în tabăra cealaltă, unde Callum Wilson a primit mult mai multă susținere decât în precedentele meciuri din partea lui Ryan Fraser și Almiron, iar acest lucru i-a favorizat o prestație individuală de nivel înalt, care în cele din urmă avea să decidă soarta celor trei puncte.

Deja autor al celor mai mari două ocazii ale lui Newcastle de fiecare parte a pauzei, Wilson a deschis scorul în minutul 73 profitând de marcajul larg al apărării lui Everton la un corner executat de Shelvey pentru a-și trece în cont al 9-lea gol al sezonului și al 50-lea gol al carierei în Premier League. Everton a încercat să reacționeze, însă următoarea mare ocazie i-a aparținut tot lui Wilson care a lovit bara, pentru a lovi în cele din urmă din nou în prelungiri pentru golul de 0-2.

Pentru Everton este doar a doua înfrângere în ultimele nouă etape, însă după remiza cu Leicester de la mijlocul săptămânii senzația este că echipa lui Ancelotti este în scădere de turație și se îndepărtează deja de top 4, înaintea unei luni februarie dificile în care va da piept cu ManUnited, Tottenham și Liverpool.

Curiozități statistice ale meciului Everton - Newcastle United 0-2

• Everton a pierdut deja patru meciuri pe teren propriu în Premier League, cele mai multe pentru Carlo Ancelotti din sezonul 2007-2008 când era pe banca lui AC Milan.
  • 81% dintre golurile lui Newcastle în acest sezon de Premier League au fost marcate în repriza secundă (17/21), cel mai mare procentaj dintre toate echipele din campionat.
  • Callum Wilson a fost implicat în 67 dintre cele 21 de goluri ale lui Newcastle în actualul sezon, marcând 10 și oferind 4 assisturi.
  • Assistul de la golul 0-1 a fost prima contribuție a lui Jonjo Shelvey la un gol din Premier League în acest sezon, după ce fusese liderul echipei în sezonul precedent la goluri și pase decisive cu un total de 8.
Everton - Newcastle United 0-2, fișa tehnică