Bundesliga, 02 februarie 2018, ora 21:30

Michy Batshuayi 35
Michy Batshuayi 62
André Schürrle 84

FC Köln – Borussia Dortmund 2-3. Debut de vis pentru Michy Batshuayi la BVB

Borussia Dortmund a câștigat pe terenul lui Koln cu 3-2 după o dublă a lui Michy Batshuayi la primul său meci de la transferul de la Chelsea.

Michy Batshuayi a reușit o dublă în meciul Koln - Dortmund 2-3
3 februarie 2018

La două zile de la transferul sub formă de împrumut de la Chelsea și cu un singur antrenament complet la noua sa echipă, Michy Batshuayi a avut parte de un debut de vis la Borussia Dortmund, marcând de două ori și contribuind cu o pasă decisivă la golul victoriei marcat de Andre Schurrle pe terenul lui Koln, ultima clasată din Bundesliga dar ce venea după trei victorii și o remiză în campionat. Koln și-a confirmat momentul bun printr-o prestație solidă facilitată și de problemele defensive ale formației vizitatoare, însă în cele din urmă calitatea superioară a fotbaliștilor lui Peter Stoger și mai ales momentul de grație al belgianului Batshuayi au adus toate cele trei puncte în vistieria lui Dortmund, care în urma victoriei cu 3-2 urcă cel puțin pentru o zi pe locul 2 al clasamentului Bundesliga.

O primă repriză echilibrată cu ocazii la ambele porți a fost decisă de golul marcat în minutul 36 de Batshuayi, excelent plasat la o minge întoarsă în mijlocul careului mic din apropierea liniei de margine. Belgianul a mai punctat o dată până la pauză, însă golul a fost anulat după consultarea arbitrajului video.

Koln a egalat după o oră de joc prin Simon Zoller care a împins în poartă mingea greșit respinsă în față de portarul Burki, însă Dortmund a revenit în avantaj după doar două minute grație aceluiași Batshuayi, care a recuperat o minge în marginea careului advers și apoi l-a învins pe Horn cu un șut din unghi. Gazdele au revenit din nou prin golul marcat cu capul de Jorge Mere după o lovitură de colț iar meciul părea să se îndrepte spre o remiză echitabilă, însă Andre Schurrle a făcut 2-3 cu o execuție superbă din interiorul careului în minutul 84, după o fază la care fundașii lui Koln i-au permis să pătrundă nestingherit spre poartă. După una din cele mai solide prestații în tricoul lui Dortmund, Schurrle a fost înlocuit în minutul 87 de tânărul internațional elvețian Manuel Akanji, transferat în această iarnă de la FC Basel.

Rezultatul final de 3-2 pentru oaspeți a reprezentat o revenire de bun augur pentru Peter Stoger pe RheinEnergieSTADION, de unde fusese demis la începutul lunii decembrie după 14 meciuri fără victorie în campionat pe banca lui Koln.

Curiozități statistice ale meciului FC Koln – Dortmund 2-3

• Batshuayi a marcat golul cu numărul 500 în actualul sezon de Bundesliga.
  • Andre Scurrle a marcat pentru prima oară în campionat din martie 2017, de la penalty-ul transformat în meciul Dortmund – Leverkusen 6-2.
  • Cu Peter Stoger pe banca tehnică în prima parte a sezonului, Koln a avut un bilanț de 0 victorii, 3 remize și 11 înfrângeri. De la numirea sa pe banca lui Dortmund, die Schwarzgelben sunt neînvinși (3 victorii, 3 remize).
  • Dortmund are un record mai bun în acest sezon în deplasare (19 puncte) decât pe teren propriu (15).

FC Köln - Borussia Dortmund 2-3, fișa tehnică