Arsenal
    0
  • Manchester City
    3

Manchester City – Arsenal 3-0. Cupa Ligii, primul trofeu pentru Pep Guardiola în Anglia

David Petre
26 februarie 2018

Manchester City a câștigat Carabao Cup în fața lui Arsenal după ce a marcat de trei ori din doar trei șuturi expediate pe spațiul porții londonezilor.

Manchester City a câștigat Cupa Ligii Angliei 2018 după 3-0 în finala cu Arsenal
    Bravo

De un an și jumătate a avut nevoie Pep Guardiola pentru a-și trece în palmares primul trofeu cu Manchester City. Mult, spun unii arătând cu degetul spre omul care până sezonul trecut câștigase cel puțin câte un titlu în fiecare an de când a devenit antrenor, însă pentru Guardiola totul este un proces evolutiv care se desfășoară pas cu pas. Dacă primul său sezon în Anglia a fost unul de adaptare, catalanul a reușit în actuala stagiune să vină cu un parcurs de regularitate în Premier League unde este ca și campion, iar astăzi a trecut cu bine de prima sa finală, câștigată cu un sec 3-0 chiar dacă evoluția lui City nu a fost la cele mai ridicate cote. La finalul jocului Pep avea mina omului obișnuit cu astfel de momente, însă pentru unii dintre săi jucători săi este cel mai important succes al carierei, iar pentru echipă o nouă treaptă pe scara ce duce în topul fotbalului continental.

Pentru echipa din Manchester nu a fost cel mai strălucitor meci, probabil și din cauza strategiei lui Arsene Wenger de a reveni la sistemul cu 3 fundași centrali în încercarea de a distruge cât mai mult din exuberanța ofensivă a lui City. A rezultat un joc destul de închis, cu doar 5 șuturi pe spațiul porții, câștigat însă în mod absolut meritat de trupa lui Guardiola în fața unui adversar în cădere liberă. Finala de azi a părut pentru Arsenal un Everest, londonezii sunt la 10 puncte în campionat de locurile de Champions League, iar atentia lor ar trebui să se îndrepte de acum înainte spre competiția pe care au părut să o trateze cu dispreț, Europa League.

O singură șansă reală a avut Arsenal contra lui City, dar a fost cu adevărat uriașă și s-a produs la scorul de 0-0. Era minutul 8 când londonezii au creat în mare viteză o acțiune ce a năucit apărarea adversă, Mesut Ozil a centrat perfect în fața porții pentru golul iminent al lui Aubameyang, însă gabonezul a reluat în mod surprinzător în portarul Claudio Bravo, eroul celor de la City în această competiție, omul care rezolvase două runde pe lovituri de departajare în tururile anterioare pentru a atinge finala. A fost începutul visat pentru o finală epică între două echipe eminamente ofensive, însă restul jocului avea să fie cu totul altfel, cu o echipă londoneză condamnată să se apere și depășită la toate capitolele: tehnică, viteză, forță fizică.

Probabil că ar fi fost mai cuminte din partea lui Wenger să aleagă o linie de patru fundași și să își joace corect șansa în atac, însă tactica aleasă de el a fost să parcheze autobuzul, fără să țină cont de geamurile sparte. Per ansamblu londonezii nu s-au achitat rău de sarcinile primite, însă defensiva aglomerată nu a putut substitui lipsa de calitate individuală. City și-a creat puține ocazii prin jocul combinativ, dar micile amănunte în duelurile unu contra unu au fost cele care i-au adus o victorie confortabilă și trofeul.

0

Deschiderea scorului a venit după o astfel de acțiune, surprinzătoare prin simplitatea sa: era minutul 18 când portarul Claudio Bravo a trimis în față o minge lungă, Mustafi s-a lăsat ușor depășit în duelul aerian, iar Aguero a făcut doi pași și l-a lobat elegant pe Ospina, ieșit și el neinspirat într-o zonă deschisă. Trei minute mai târziu Arsenal a expediat al doilea și totodată ultimul său șut pe spațiul porții la o lovitură liberă a lui Ramsey fără probleme pentru Bravo, apoi s-a jucat închis în zona mediană a terenului, cu City în posesie dar cu o singură acțiune periculoasă înainte de pauză, un șut al lui De Bruyne în plasa laterală după un șut-centrare al lui Aguero.

Repriza secundă a consemnat doar două șuturi pe spațiul porții, însă ambele au fost goluri: Kompany a făcut 2-0 în minutul 58 cu o deviere din mijlocul careului după o lovitură de colț, apoi David Silva a stabilit scorul final în minutul 66 cu o execuție din unghi, profitând de marcajul larg al lui Chambers. La 3-0 Guardiola l-a reintegrat în echipă pe Gabriel Jesus, la primul său joc în 2018 după accidentarea suferită în decembrie contra lui Crystal Palace, iar pe final i-a oferit câteva minute și tânărului de 17 ani Phil Foden.

Manchester City – Arsenal, curiozități statistice

• Scorul final de 3-0 este cea mai clară victorie obținută vreodată de City într-o finală, după cum este și cea mai categorică înfrângere suferită de Arsenal într-un meci cu trofeul pe masă.
  • Manchester City a câștigat pentru a cincea oară Cupa Ligii și este pe locul doi în top după Liverpool (opt trofee).
  • Arsenal a pierdut în total șase finale de Cupa Ligii și ultimele trei pe care le-a jucat (2007, 2011, 2018).
  • Kun Aguero a marcat în fiecare din ultimele cinci meciuri contra lui Arsenal. După golul de azi a ajuns la 15 goluri în 13 meciuri disputate în 2018, mai multe decât orice alt jucător din cele mai importante cinci campionate ale Europei.

Ce urmează pentru Manchester City și Arsenal?

Așa cum se întâmplă adeseori în fotbal, Arsenal nu va trebui să aștepte mult ocazia revanșei în fața lui City, cele două echipe urmând să se revadă în chiar următorul meci, peste doar patru zile, de această dată pe terenul Tunarilor. Va mai urma câte un joc de campionat pentru ele (City acasă cu Chelsea, Arsenal în deplasare la Brighton), apoi atenția se mută pe plan continental: returul optimilor de finală Champions League cu Basel pentru City, respectiv prima manșă a duelului de foc cu AC Milan în Europa League pentru londonezi.