• Manchester United
    1
  • Manchester City
    2

Manchester United – Manchester City 1-2. Jose Mourinho, învins din două faze fixe

10 decembrie 2017

Golurile marcate de David Silva şi Nicolas Otamendi au adus victoria pentru Manchester City în meciul derby cu Manchester United

Ederson

Ultima echipă care se impusese pe stadionul Old Trafford înainte de această etapă a fost Manchester City, în urmă cu 15 luni. Un nou succes al oamenilor lui Pep Guardiola în derby-ul oraşului Manchester ar fi fost sinonim cu un pas decisiv în lupta pentru câştigarea titlului, având în vedere avansul de opt punct în clasamentul Premier League cu care “Cetăţenii” prezentau la duelul din această seară. Iar formaţia lui Pep Guardiola şi-a continuat parcursul perfect din campionat şi a ajuns astfel la opt victorii din la fel de multe partide disputate pe teren străn în actuala ediţie de Premier League, graţie succesului de pe stadionul Old Trafford care poate conta decisiv în ceea ce priveşte soarta titlului.

Trei absenţe notabile pentru Manchester United în zona de mijloc a terenului, unde tehnicianul portughez nu s-a putut baza pe Marouane Fellaini şi Michael Carrick, ambii fiind accidentaţi, în timp ce francezul Paul Pogba a fost suspendat ca urmare a eliminării din duelul cu Arsenal. În aceste condiţii, Ander Herrera şi Nemanja Matic au evoluat la închidere, în faţa unei linii defensive din patru oameni (Antonio Valencia, Chris Smalling, Marcos Rojo, Ashley Young) şi în spatele celor trei jucători (Anthony Martial, Jesse Lingard, respectiv Marcus Rashford) aflaţi în sprijinul atacantului belgian Romelu Lukaku.

De partea cealaltă, Pep Guardiola a liniat o formaţie dispusă într-un sistem 4-3-3, cu Fabian Delph, Nicolas Otamendi, Vincent Kompany şi Kyle Walker pe linia de fund, David Silva, Fernandinho, respectiv Kevin de Bruyne la mijloc şi un trident ofensiv format din Leroy Sane, Gabriel Jesus şi Raheem Sterling.

Manchester City, dominare autoritară şi posesie mult superioară

Deloc surprinzător, oamenii lui Pep Guardiola au avut de partea lor posesia şi s-au aflat la majoritatea iniţiativelor ofensive ale jocului, deşi Jose Mourinho a pregătit foarte probabil meciul cu această desfăşurare în minte. Manchester City a avut principalele ocazii de gol de-a lungul primelor 45 de minute, însă deşi oaspeţii au plimbat excelent balonul şi au deschis apărarea “Diavolilor” în câteva rânduri, de fiecare dată finalizările lui Nicolas Otamendi, Fernandinho şi David Silva nu au fost suficient de precise pentru a-l întrebuinţa cu adevărat pe David De Gea, portarul spaniol aflat într-o formă de excepţie, după cum a demonstrat inclusiv în etapa anterioară de Premier League, când a blocat numeroase situaţii ale celor de la Arsenal.

0

Manchester United a fost astfel nevoită să se mulţumească doar cu o defensivă constantă în propria jumătate de teren, cu Romelu Lukaku aflat de fiecare dată singur în ofensivă, fără multe şanse de a valorifice un eventual balon aruncat direct din linia de apărare a gazdelor. Cu trei minute înainte de finalul primei părţi, Manchester City a valorificat superioritatea netă la capătul unei centrări din corner a lui Kevin De Bruyne: Romelu Lukaku nu a reuşit să respingă corespunzător din interiorul careului, iar David Silva a fost abil în a profita şi a marca din faţa unui David De Gea care nu a mai putut face nimic de această dată. Şi totuţi Manchester United a reuşit în mod nesperat să intre la cabine cu un rezultat de egalitate, deoarece în al doilea minut de prelungire, defensiva lui City a apreciat complet greşit o minge lungă, atât Otamendi, cât şi Delph fiind depăşiti la o fază ce i-a permis lui Marcus Rashford să îl învingă pe Ederson Moraes şi să restabileasă egalitatea pe tabelă.

Manchester United, un nou gol primit din fază fixă

Vizibil nemulţumit de maniera în care formaţia sa a fost egalată, Pep Guardiola a decis scoaterea de pe teren a lui Vincent Kompany, în locul său fiind introdus İlkay Gündoğan, ceea ce a făcut ca Fernandinho să evolueze în centrul defensivei. O modificare efectuată şi de Jose Mourinho, cu Victor Nilsson Lindeloef trimis pe gazon în locul lui Marcos Rojo. “Diavolii” au început repriza cu un pressing mult mai avansat, conştienţi de necesitatea de a face tot posibilul pentru a câştiga această confruntare şi a rămâne astfel în lupta la titlu. Însă în cele mai bune momente de joc ale gazdelor, Manchester City a dat din nou lovitura: o nouă fază fixă tratată superficial de defensiva lui Jose Mourinho a dus la un cadou nesperat pentru Nicolas Otamendi, iar fundaşul argentinian a profitat şi l-a învins fără probleme pe David De Gea.

Manchester United a fost astfel nevoită să iasă la joc în tentativa de a salva cel puţin un punct, ceea ce a oferit mult mai multe spaţii rapizilor jucători ai lui Manchester City, care în mai multe situaţii ar fi putut marca un gol ce le-ar fi asigurat un final de meci mai liniştitor, precum în minutul 71, când De Gea a salvat miraculos la şutul aproape perfect al lui David Silva. O nouă eroare de apreciere a balonului din partea lui Fabian Delph i-a oferit o nouă bună şansă lui Marcus Rashford de a marca în minutul 75, însă de această dată portarul Ederson Moraes a intervenit salvator, la fel precum zece minute mai târziu, în faţa lui Lukaku.

Jose Mourinho l-a aruncat în luptă şi pe Zlatan Ibrahimovic pentru ultimul sfert de oră, prea puţin însă pentru ca “Diavolii” să evite primul eşec din acest sezon pe Old Trafford, o înfrângere venită în cel mai inoportun moment posibil şi care face ca Manchester United să mai păstreze doar şanse teoretice de a câştiga titlul, aflându-se acum la 11 puncte în spatele marii rivale în clasamentul Premier League.