Premier League, 01 ianuarie 2021, ora 22:00
Aston Villa

Anthony Martial 40
Bruno Fernandes 61 (pen)

Bertrand Traoré 58

Manchester United – Aston Villa 2-1. United o egalează pe Liverpool în vârful clasamentului Premier League

Manchester United a câștigat cu Aston Villa, scor 2-1, și a ajuns la 10 meciuri consecutive fără înfrângere în Premier League.

2 ianuarie 2021

Manchester United a început anul 2021 cu o victorie prețioasă împotriva ambițioasei Aston Villa și o egalează pe Liverpool la puncte în vârful clasamentului Premier League, cele două având acum același număr de meciuri disputate.

Pentru vizita revelației Jack Grealish și a lui El Ghazi (cinci goluri marcate în luna decembrie), Ole Gunnar Solskjaer a pregătit un sistem romb în centrul terenului cu Fred închizator, Pogba lângă McTomminay și Bruno Fernandes distribuitor de mingi pentru vârfurile Rashford și Martial, iar United a început meciul ca o echipă matură și decisă, însă Fernandes, Martial și Maguire au fost pe rând blocați de portarul Emiliano Martinez. Nici Villa nu a fost o echipă fricoasă, a desfăcut bine jocul pe flancuri și McGinn l-a obligat pe David de Gea la o primă paradă în minutul 12, iar apărarea sa dinamică a limitat-o pe United la șuturi de la distanță. Prima repriză părea să se îndrepte spre o remiză albă, însă o rară fisură în defensiva formației vizitatoare s-a produs în minutul 40 când naivul Mings l-a scăpat din marcaj pe Martial la o centrare a lui Wan-Bissaka și francezul a marcat al doilea său gol în actualul campionat.

Neînvinși de cinci meciuri, cei de la Villa au reacționat după pauză iar De Gea a împins peste transversală cu o super intervenție mingea trimisă cu capul de Watkins în minutul 52. A fost unul din cele mai bune meciuri ale ibericului în ultimele sezoane în poarta lui United, însă nici el nu a mai avut ce face la faza din minutul 58 când Grealish a pătruns pe un spațiu lăsat liber de Wan-Bissaka și centrarea sa a fost transformată în gol de Traore. Bucuria oaspeților nu a duat însă decât trei minute fiindcă Douglas Luiz l-a călcat pe Pogba pe călcâi în propriul careu și Bruno Fernandes a transformat penalty-ul cu o execuție sigură.

La 2-1 United și-ar fi putut face meciul ușor dacă Martial (71) sau Bruno Fernandes (77) l-ar fi putut învinge pe Martinez sau dacă Pogba (74) sau Rashford (78) ar fi fost mai precisi în execuții, în schimb echipa lui Solsjkaer a tremurat până la fluierul de final, cu o nouă intervenție a lui De Gea la un șut bun de la distanță a lui Cash și un blocaj al lui Bailly la șutul lui Davis la ultima fază a meciului.

S-a terminat 2-1, rezultat cu care Manchester United ajunge la 10 meciuri consecutive fără înfrângere în Premier League (8 victorii, 2 egaluri) și este acum egala lui Liverpool, cu care va juca pe Anfield în următoarea etapă peste două săptămâni, însă după ce va da piept cu Manchester City în Cupa Ligii și cu Watford în FA Cup.

Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Aston Villa 2-1

• În istoria Premier League, Andy Cole este singurul jucător implicat în primele 30 de meciuri în mai multe goluri (28 de goluri și 9 assisturi) decât Bruno Fernandes (19 goluri, 14 assisturi).
  • Manchester United are o serie de 16 meciuri consecutive fără înfrângere în Premier League în fața lui Aston Villa (12 victorii, 4 remize).
  • Anthony Martial a marcat primul său gol pe Old Trafford în Premier League din luna iulie, contra lui Southampton.
  • Harry Kane (10) este singurul jucător cu mai multe assisturi în actualul sezon de Premier League decât Jack Grealish (7). În istoria clubului din Birmingham un singur jucător a reușit mai mult de 7 pase decisive într-un sezon: Ashley Young în 2010-2011 (10).
  • De la sosirea lui Ole Gunnar Solskjaer pe banca tehnică în decembrie 2018, Manchester United este echipa care a beneficiat (27) și transformat (21) cele mai multe penalty-uri în Premier League.