EURO 2020, 14 iunie 2021, ora 19:00, St. Petersburg
Slovacia

Karol Linetty 46

Wojciech Szczęsny 18 (a)
Milan Skriniar 69

Polonia – Slovacia 1-2. Polonia pierde în zece oameni primul său meci de la EURO 2020

Polonia - Slovacia, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Milan Skriniar a marcat golul victoriei în meciul Polonia - Slovacia 1-2 de la EURO 2020
15 iunie 2021

Românul Ovidiu Hațegan i-a acordat lui Grzegorz Krychowiak primul cartonaș roșu de la EURO 2020, iar eliminarea s-a dovedit decisivă pentru Polonia, care a primit golul decisiv după doar șapte minute.

A fost un nou meci de uitat pentru polonezi și pentru portarul Wojciech Szczesny, care după ce fusese eliminat la EURO 2012, accidentat într-unul din meciurile de la EURO 2016 și gafeur în meciul cu Senegal de la Mondialul 2018, a devenit primul portar din istoria Campionatului European care își marchează un autogol după ce a deviat în propria poartă mingea șutată de Robert Mak după o excelentă acțiune personală în banda stângă. Golul a bulversat echipa lui Lewandowski care a terminat prima repriză fără șut pe poartă, însă Polonia a restabilit egalitatea la doar 30 de secunde la reluare prin Linetty, găsit liber în fața porții de Rybus.

Al doilea galben văzut de Krychowiak pentru un fault la centrul terenului a schimbat însă soarta meciului în favoarea Slovaciei, care a marcat golul decisiv în minutul 69 prin Milan Skriniar cu un superb șut din întoarcere în urma unei lovituri de colț, aducând acestei naționale doar a doua victorie la un turneu final continental.

Curiozități statistice ale meciului Polonia - Slovacia 1-2

• Polonia nu a câștigat decât o dată primul său meci la un turneu major în ultimele zece participări, 1-0 cu Irlanda de Nord la EURO 2016. În celelalte nouă ocazii a obținut doar patru remize.
  • Polonia a devenit doar a doua națională din istoria EURO care își marchează un autogol și are un jucător eliminat în același meci. I se mai întâmplase doar Cehoslovaciei în 1976.
  • Golul egalizator al Poloniei, marcat de Karol Linetty în secunda 32 a reprizei secunde, este al doilea cel mai rapid gol marcat după pauză în întreaga istorie a Campionatului European. Recordul îi aparține românului Marcel Coraș, care marcase la 21 de secunde de la reluare în meciu cu Germania de la EURO 84.
  • Milan Skriniar, autorul golului victoriei, a marcat al treilea său gol în ultimele patru meciuri pentru naționala Slovaciei, după o serie de 37 de meciuri fără gol înscris pentru aceasta.