Emil Forsberg 59
Viktor Claesson 90

Robert Lewandowski 61
Robert Lewandowski 84

Suedia – Polonia 3-2. Suedia își câștigă grupa și elimină Polonia de la EURO 2020

Suedia - Polonia, scor 3-2, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Suedia și-a câștigat grupa de la EURO 2020 după a învins Polonia cu 3-2
23 iunie 2021

Una dintre cele mai mari ratări văzute vreodată la Campionatul European de Fotbal l-a avut în prim-plan pe Robert Lewandowski și ar fi putut schimba soarta Poloniei în această ediție. Era minutul 19 când vârful lui Bayern Munchen a trimis cu capul în transversală, mingea i-a revenit la un metru de poartă și a reluat-o tot în transversală dintr-o poziție din care era mai greu să ratezi decât să marchezi. A fost ocazia ideală pentru ca Polonia să revină rapid pe tabelă după ce încasase în secunda 82 al doilea cel mai rapid gol din istoria EURO, într-un meci în care avea nevoie de victorie pentru a obține calificarea în optimi.

A fost însă nevoie ca polonezii să se adâncească și mai mult până să își revină în simțiri. Suedia a făcut 2-0 după pauză cu un nou gol al lui Forsberg din marginea careului și abia la acest scor s-a activat versiunea lui Lewandowski cunoscută de la Bayern Munchen. O cursă în partea stângă pe contraatac finalizată cu o superbă hiperbolă a adus în minutul 61 primul gol al Ghetei de Aur din sezonul recent încheiat, apoi Lewa a semnat dubla în minutul 84 cu o reluare simplă din mijlocul careului unde fusese uitat singur de apărarea prea relaxată a nordicilor.

La 2-2 Polonia mai avea nevoie de un gol pentru a-și obține biletele pentru optimi, însă prețul pentru ofensiva sa totală a fost neglijarea propriei defensive, lucru de care a profitat în prelungiri Claersson pentru golul ce a confirmat Suediei câștigarea grupei.

Suedia - Polonia 3-2, fișa tehnică