Spania
00
Suedia
Suedia

Spania – Suedia 0-0. Spania începe EURO 2020 fără gol într-un meci în care Suedia nu a tras pe poartă

Spania - Suedia, scor 0-0, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
Alvaro Morata, fără gol în meciul Spania - Suedia 0-0 de la EURO 2020

Pe cel mai prost gazon văzut până acum la EURO, Spania nu a găsit drumul spre gol în fața unei echipe ultradefensive a Suediei care nu a expediat niciun șut pe poartă. Posesia de 75% și cele 17 șuturi nu le-au folosit la nimic ibericilor, care au început cu Alvaro Morata în atac și au contat în partea secundă și pe Gerard Moreno, dar pentru care cel mai periculos om a fost Dani Olmo.

Spania a completat în primele 45 de minute 419 pase, cele mai multe într-o primă repriză de la EURO de când se colectează astfel de date statistice, însă cea mai mare ocazie a avut-o Suedia pe unul din rarele sale contraatacuri, la o acțiune personală a lui Aleksander Isak la care Marcos Llorente a respins în mod miraculos mingea în bară, de unde a deviat în brațele portarului Unai Simon.

Jocul a continuat după aceleași coordonate și după pauză, cu Spania la timonă dar cu Suedia irosind din nou o mare ocazie prin Berg din serviciul lui Isak. S-a terminat 0-0, rezultat care ridică încă din start numeroase semne de întrebare privind capacitatea de performanță a naționalei lui Luis Enrique, dar care condimentează o grupă E în care se produsese deja o surpriză, victoria Slovaciei în fața Poloniei.

Spania - Suedia 0-0, fișa tehnică