Champions League, 01 decembrie 2020, ora 19:55
20
Real Madrid

Dentinho 57
Manor Solomon 82

Șahtior Donețk – Real Madrid 2-0. Madridul, în pericol să rateze ieșirea din grupele Champions League

Real Madrid a dominat dar a pierdut meciul de la Kiev cu Șahtior Donețk și are nevoie de un joc favorabil al rezultatelor pentru calificare.

1 decembrie 2020

Nici măcar revenirea lui Karim Benzema nu a rezolvat problemele din jocul Madridului, care rămâne cu o singură victorie în ultimele cinci meciuri și își vede periclitate șansele de a trece de faza grupelor Ligii Campionilor după ce a pierdut și în Ucraina în fața lui Șahtior Donețk, echipă care luase zece goluri de la Borussia Monchengladbach. Madrilenii păstrează șanse de calificare, însă în afara unei victorii în ultima etapă au nevoie și de un joc favorabil al rezultatelor, iar șansa nu pare a le fi aliat în această perioadă a sezonului.

Nimic nu anunța dezastrul pentru echipa lui Zidane când Asensio a lovit bara în minutul 4, desprins ușor din marcaj în mijlocul unei apărări aglomerate a lui Șahtior dar care părea să continue pe aceeași linie de reverie ca în meciurile cu Gladbach. Ușor-ușor ucrainienii și-au găsit totuși reperele în fața jocului tern al Madridului și și-au limitat adversarul la șuturi nevinovate de la distanță, Realul contabilizând până la pauză șapte lovituri de colț dar o singură altă mare ocazie, un șut al aceluiași Asensio spre vinclu scos însă cu o excelentă intervenție de portarul Trubin.

Meciul părea să continue după același tipar și în partea a doua, cu o bună oportunitate a campioanei Spaniei în minutul 52 la o fază bine lucrată de Benzema dar finalizată cu o lovitură de cap dezamăgitoare de Nacho, însă Șahtior avea ale planuri, favorizate și de prestația catastrofală a lui Varane. La faza următoare ratării lui Nacho ucrainienii și-au trecut în cont o primă mare ocazie prin Taison care s-a desprins ușor din marcajul francezului, iar după 5 minute Varane a părut să aibă un moment de blackout, lăsându-l pe Dentinho să pătrundă nestingherit până în apropierea porții pentru golul de 1-0.

Fără reacție din partea Realului în ciuda a trei schimbări ofensive făcute de Zidane, Șahtior a marcat și golul 2 prin Solomon, care a pornit din propria jumătate pe contraatac și nu a fost închis la timp nici de Lucas și nici de Varane.

Șahtior Donețk - Real Madrid 2-0, fișa tehnică