2

Sevilla – Barcelona 2-2. Messi apropie Barcelona de recordul de invincibilitate

David Petre
1 aprilie 2018

Sevilla a avut 2-0 și mari ocazii de a închide meciul, însă Barcelona a egalat prin două goluri marcate într-un interval de 53 de secunde de Suarez și Messi.

ter Stegen

Două goluri marcate de Luis Suarez și Lionel Messi într-un interval de 53 de secunde pe finalul de joc contra Sevillei mențin vie speranța Barcelonei de a egala recordul istoric de invincibilitate în Primera Division, deținut de cei de la Real Sociedad din 1980-1981. Recordul poate fi atins etapa viitoare când catalanii primesc pe teren propriu vizita formației Leganes, însă momentul crucial în această bătălie cu istoria va rămâne jocul de pe Ramon Sanchez Pizjuan, în care Sevilla a făcut poate cel mai bun meci al său în acest sezon, a condus cu 2-0 și a ratat mari ocazii la acel scor, dar în final s-a văzut egalată printr-un gol al lui Messi, o dată în plus omul miracolelor pentru formația blaugrana.

Absent din amicalele Argentinei din cauza problemelor medicale, Messi nu a fost titular nici contra Sevillei. A jucat doar ultima jumătate de oră, iar până la golul de 2-2 reușit în minutul 89 a părut ieșit din ritm, greșind pase și pierzând mingi într-un mod necaracteristic. Geniul său a ieșit însă încă o dată la iveală, iar șutul său din afara careului la doar 53 de secunde de la golul de 1-2 marcat de Suarez va intra el însuși în istorie.

Fără Messi dar și fără Busquets, Barcelona a părut pierdută pe Ramon Sanchez Pijzuan. Atacul impulsionat de Coutinho nu a funcționat rău, însă catalanii au suferit cumplit în apărare chiar dacă au aliniat linia obișnuită, Roberto, Pique, Umititi, Alba. La Sevilla golgheterul Ben Yedder continuă să rămână pe banca de rezerve chiar și după prestația fantastică de pe terenul lui Manchester United, însă rapizii Correa și Muriel au dat un adevărat recital în fața apărării descumpănite a Barcelonei, în care Pique și Umtiti au părut în multe rânduri doi începători. Pe cât de neinspirată a fost defensiva catalanilor, pe atât de ocrotită de șansă a fost cea a andaluzilor, care până în minutul 88 au reușit să respingă chiar și de pe linia porții ocaziile Barcelonei. A rezultat un meci viu, un spectacol demn de două echipe calificate în sferturile Champions League și care își vor continua în acest sezon rivalitatea și în finala Cupei Spaniei.

Jocul a început cu o bună situație a Barcelonei în minutul 9, când mingea lucrată de Dembele și Alba a ajuns la Suarez într-o poziție liberă în interiorul careului dar șutul bun al uruguayanului nu a prins cadrul porții. Avea să fie singura mare șansă a catalanilor în prima repriză, în care Sevilla a fost mult mai incisivă în careul lui Ter Stergen. Andaluzii au avut încă din minutul 12 o mare ocazie de gol prin Correa care a întârziat nepermis un șut din poziție favorabilă și în cele din urmă a tras în blocaj, apoi două lovituri imprecise de cap ale lui Muriel și același Correa au prefațat golul de 1-0, marcat de Franco Vasquez în minutul 36 din marginea careului mic, unde a apărut fără marcaj la mingea inteligent și surprinzător plasată de Joaquín Correa după o preluare de generic.

0

Imediat după pauză s-a făcut 2-0: Sergi Roberto și Pique au fost ușor depășiți, Ter Stegen a respins miraculos în poziție de unu la unu, dar mingea a ajuns la Muriel care din preajma punctului cu var a plasat-o liniștit lângă bară. La scurt timp apărarea Barcelonei a cedat din nou și l-a lăsat pe Navas singur cu Ter Stegen pentru o ratare monumentală, într-o fază încheiată cu șutul lui Vasquez în plasa laterală, deși avea toată poarta goală în față.

Messi a intrat în minutul 58 și Barcelona și-a creat rapid o ocazie la o minge trimisă de Jordi Alba în fața porții dar reluată doar în bară de Suarez dintr-un unghi închis. Catalanii s-au aruncat în căutarea golului și au fost pradă sigură pe contraatac, permițând gazdelor trei noi mari ocazii de a închide meciul, ratate cu seninătate de Muriel în două rânduri și Layun.

Barcelona a reacționat cu o nouă bară, de această dată prin Rakitic după o lovitură de colț, însă finalul avea să fie dramatic. Era minutul 88 când Suarez a marcat cu o execuție acrobatică după o fază fixă golul de 1-2, apoi Barcelona a recuperat rapid mingea și Messi a restabilit egalitatea cu o execuție din afara careului după mai puțin de minut, chiar dacă a fost puțin incomodat în momentul șutului de coechipierul Denis Suarez, folosit în echipa Barcelonei într-un meci de campionat pentru prima oară din 14 ianuarie. A mai fost timp pentru ca Sevilla să solicite o lovitură de la 11 metri, însă jocul s-a încheiat 2-2, cu Barcelona în atac în căutarea golului victoriei.

Acest joc spectaculos face o excelentă reclamă finalei Cupei Spaniei în care cele două formații se vor revedea la Madrid pe 21 aprilie, însă Sevilla și Barcelona se pot revedea și în Champions League dacă vor depăși faza sferturilor de finală. Ambele formații vor aborda manșa tur pe teren propriu, Sevilla cu Bayern Munchen marți și Barcelona cu AS Roma miercuri. După aceste jocuri europene, cele două echipe vor reveni weekendul viitor în căutarea punctelor din campionat, cu obiective diferite: catalanii caută să egaleze recordul de invincibilitate stabilit de Real Sociedad și să mai facă un pas spre titlu, în timp ce Sevilla trebuie să își consolideze locul 6 ce duce în Europa League, serios amenințat de o serie de urmăritoare.