11
Cádiz

Lionel Messi 32 (pen)

Álex Fernández 89 (pen)

Barcelona – Cádiz 1-1. Evoluție ștearsă și puncte pierdute de Barça după șapte victorii consecutive în La Liga

Barcelona a scos doar un punct din meciul cu Cádiz, în care a avut o posesie de peste 80% dar a primit gol în minutul 89 din penalty.

Cadiz a scos o remiză cu Barcelona pe Camp Nou, scor 1-1
21 februarie 2021

FC Barcelona a plătit cu două puncte evoluția placidă din meciul cu Cadiz și a ratat șansa să se apropie la șase puncte de liderul Atletico. Formația blaugrana a avut 1-0 la pauză dintr-un penalty transformat de Messi, însă a fost zgârcită cu fotbalul și a fost pedepsită în minutele de final după ce Lenglet a făcut un penalty stupid în marginea careului și a oferit formației andaluze șansa să obțină primul punct în campionat după patru înfrângeri consecutive.

Ronald Koeman a repetat unsprezecele de start din meciul cu Paris Saint-Germain, însă în ciuda celor două zile libere oferite elevilor săi Barcelona a fost lipsită de energie și a găsit cu greu drumul spre poarta lui Ledesma în fața apărării aglomerate a celor de la Cadiz. A fost ajutată însă de istețimea lui Pedri, care la intrarea în cea de-a doua jumătate de oră a scos un penalty încercând să se strecoare printre doi fundași adverși, iar Messi a marcat de la punctul cu var golul său cu numărul 16 în acest sezon prin care îl egalează în fruntea clasamentului golgheterilor pe Luis Suarez.

Cadiz a fost imediat aproape de egalare printr-o reluare cu genunchiul a lui Sobrino la o centrare venită din dreapta, însă aceasta a fost singura ocazie a grupării andaluze într-o primă repriză controlată tern de Barcelona, care a avut o posesie a balonului de 82%.

Jocul a continuat în mod asemănător și după pauză, cu o construcție lentă a Barcelonei întreruptă doar de două acțiuni individuale ale lui Dembele, ucigător în dribling dar deficitar la finalizare. Messi, care a devenit jucătorul Barcelonei cu cele mai multe prezențe în La Liga, a avut o bună ocazie să închidă jocul când a reluat peste poartă din apropiere în minutul 73, apoi Riqui Puig a șutat la o palmă de vinclu de pe linia careului de 16 metri, însă cu două minute înainte de final Lenglet i-a dat peste picioare lui Sobrino în propriul careu și Alex Fernandez a transformat de la punctul cu var, oferind andaluzilor o remiză pe Camp Nou după ce câștigaseră cu 2-1 meciul din turul campionatului.

Barcelona – Cadiz s-a terminat 1-1, iar catalanii își încheie seria de șapte victorii consecutive în La Liga și recuperează doar un punct față de Atletico Madrid, care se află la 8 puncte diferență cu același număr de meciuri disputate.

FC Barcelona - Cádiz 1-1, fișa tehnică