0
  • Borussia Dortmund
    Dortmund
    1

Borussia Mönchengladbach – Borussia Dortmund 0-1. Marco Reus, la primul gol în Bundesliga după 10 luni

18 februarie 2018

Un gol marcat de Marco Reus a fost suficient pentru ca Borussia Dortmund să câştige meciul de Bundesliga disputat în deplasare cu Borussia Mönchengladbach

Marco Reus a marcat singurul gol al meciului Borussia Mönchengladbach - Borussia Dortmund 0-1
    Roman Bürki

Borussia Dortmund continuă momentul pozitiv la nivelul campionatului Germaniei şi ajunge la al treilea succes consecutiv ca urmare a rezultatului consemnat în această după amiază pe Borussia-Park, împotriva celor de la Borussia Monchengladbach. Un gol marcat de Marco Reus, fostul atacant al lui Gladbach, a consemnat un nou eşec pentru gazde, care ajung astfel la a patra înfrângere consecutivă în Bundesliga, de fiecare dată fără gol marcat.

Antrenorul gazdelor, Dieter Hecking, a început cu Yann Sommer în poartă şi o linie defensivă formată din Reece Oxford, Matthias Ginter, Jannik Vestergaard şi Nico Elvedi. Christoph Kramer şi Denis Zakaria au evoluat la închidere, în timp ce Justin Hoffmanns, respectiv Thorgan Hazard s-au aflat în sprijinul celor doi atacanţi, Lars Stindl şi Raul Marcelo Bobadilla. De partea cealaltă, tehnicianul Peter Stoeger s-a bucurat de revenirile unor oameni de bază, iar pentru prima dată a avut oportunitatea de a evolua cu Andre Schuerrle, Marco Reus şi Mario Gotze simultan pe teren. Michy Batshuayi a fost confirmat în centrul ofensivei, în timp ce Gonzalo Castro şi Julian Weigl au evoluat în faţa unei linii defensive formate din Jeremy Toljan, Manuel Akanji, Sokratis Papastathopoulos, respectiv Lukasz Piszczek.

Borussia Monchengladbach – Borussia Dortmund, joc spectaculos pe un gazon departe de unul perfect

Suprafaţa de joc de pe Borussia-Park s-a prezentat în condiţii surprinzător de slabe, însă cele două formaţii au făcut tot posibilul pentru a exprima un joc deschis, orientat în primul rând pe o construcţie eficientă. Borussia Dortmund a controlat jocul, în special de-a lungul primelor 30 de minute, însă Borussia Monchengladbach şi-a trecut în cont prima ocazie importantă de gol, în minutul 13, când portarul Roman Bürki a intervenit salvator la şutul lui Lars Stindl, autor al unei acţiuni de atac individuale.

Cu un sfert de oră înainte de finalul primei reprize, oaspeţii au deschis scorul, la capătul unei faze în care balonul a circulat pe traseul Mario Gotze, Andre Schuerrle şi Marco Reus. Atacantul german în vârstă de 28 de ani, revenit după o gravă accidentare la ligamente, a înscris astfel primul său gol în Bundesliga de pe 20 aprilie 2017, când reuşea o dublă în duelul cu Werder Bremen. Execuţia lui Marco Reus l-a surprins pe portarul Yann Sommer şi a adus un avantaj meritat pentru Borussia Dortmund, deşi finalul de repriză le-a aparţinut celor de la Monchengladbach: oamenii lui Dieter Hecking au marcat în minutul 42 prin Jannik Vestergaard, însă reuşita gazdelor a fost anulată de centralul Bastian Dankert după consultarea probei video, ca urmare a unei poziţii de offside. În prelungirile primei reprize, Gladbach a trecut din nou foarte aproape de egalare, de această dată la capătul unei curse individuale a lui Thorgan Hazard, care a depăşit doi adversari, însă şutul său puternic de la marginea careului a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Roman Bürki.

0

Roman Bürki, decisiv pentru soarta meciului dintre Borussia Monchengladbach şi Borussia Dortmund

Borussia Monchengladbach a ieşit de la cabine mult mai determinată şi motivată, iar gazdele ar fi meritat foarte probabil să restabilească egalitatea pe tabelă, având în vedere cele două imense ocazii de gol create în primele zece minute ale părţii a doua: o minge lungă peste defensiva lui Dortmund a ajuns la Thorgan Hazard, a cărui continuare inspirată pentru Denis Zakaria nu a putut fi controlată cu precizie de tânărul mijlocaş elveţian. Doar două minute mai târziu, oaspeţii au reuşit să evite golul într-o manieră incrediblă, cu portarul Roman Bürki care a intervenit salvator atât în faţa lui Stindl, cât şi a lui Bobadilla. Însă acţiunea de atac nu s-a oprit aici, deoarece pe continuarea fazei, Sokratis a respins balonul de pe linia porţii şi a menţinut avantajul celor de la Borussia Dortmund.

Cu 20 de minute înainte de final, Roman Bürki s-a făcut din nou remarcat printr-o intervenţie de excepţie la execuţia lui Nico Elvedi, al cărui şut din interiorul careului părea a fi suficient de bine plasat pentru a ajunge în poartă. În ultimele minute ale meciului, Michy Batshuayi a fost aproape de a asigura victoria echipei sale, însă în cele din urmă ratarea fostului atacant al lui Chelsea nu a mai contat, deoarece oamenii lui Peter Stoeger s-au impus pe Borussia-Park şi continuă astfel lupta pentru poziţia secundă în clasamentul din Bundesliga.

Ce urmează pentru Borussia Monchengladbach şi Borussia Dortmund?

Eliminată deja din Cupa Germaniei, Borussia Monchengladbach se va concentra exclusiv asupra parcursului din campionat, în tentativa de a pune punct seriei negative şi de a recupera teren în clasament: pentru echipa lui Dieter Hecking urmează un duel în deplasare cu Hannover 96, iar apoi o nouă partidă pe propria arenă, contra celor de la Werder Bremen. De partea cealaltă, Borussia Dortmund a fost la rândul său eliminată din Cupa Germaniei, însă păstrează şanse de a lupta pentru câştigarea unui trofeu în actuala stagiune, prin prezenţa în UEFA Europa League: nemţii se vor deplasa joia viitoare pe MAPEI Stadium din Reggio Emilia, pentru manşa retur din şaisprezecimile de finală ale competiţiei europene, cu Atalanta Bergamo, după succesul la limită, scor 3-2, înregistrat în meciul din tur.