Ronald Araújo 52

Mouctar Diakhaby 29
Maximiliano Gómez 69

Barcelona – Valencia 2-2. Remiză într-un derby haotic

Barcelona și Valencia au terminat la egalitate, scor 2-2, meciul în care Messi a egalat recordul istoric de goluri deținut de Pele.

David Petre, 19 decembrie 2020

Barcelona nu a continuat evoluția bună din meciul cu Sociedad și a pierdut două puncte pe teren propriu cu Valencia la capătul unui joc în care a revenit după ce a fost condusă dar nu a știut să țină de rezultat. Două echipe pierdute în mediocritate care combină momente bune cu erori aproape ridicole au oferit totuși o partidă cu mult suspans, din care a ieșit cu o imagine mai bună formația vizitatoare grație unui plus de experiență al perechii ofensive Maxi Gomez – Guedes în fața tânărului cuplu de fundași centrali catalani Araujo – Mingueza.

Pentru Barcelona a fost un meci haotic, iar confuzia a pornit chiar din modul în care Koeman a făcut unsprezecele de start. A pus din nou toate ouăle în același coș jucând simultan cu Messi, Griezmann, Coutinho și Braithwaite, lucru pe care îl făcuse fără rezultate deosebite și cu Levante, iar în plus l-a aruncat în atac și pe Pedri, punând laolaltă cam toată creativitatea din lot dar fără un dirijor care să aducă ordine. Lipsa de chimie între oamenii din față a dus la un joc lent și previzibil în fața unei defensive a Liliecilor care nu părea de netrecut, în schimb Busquets lăsat singur la mijloc nu a putut asigura spatele propriei echipe, iar Valencia a găsit teren prielnic să se desfășoare pe contraatac.

După ce Wass și Cheryshev s-au încurcat reciproc iar Ter Stegen a blocat cu o super intervenție șutul lui Soler, Valencia a deschis scorul prin Diakhaby, lăsat de Griezmann să sară singur la cap la o lovitură de colț. Fără merite ofensive, Barcelona a avut totuși noroc – și nu puțin – să egaleze chiar înainte de pauză: Griezmann a scos un penalty, Jaume Domenech a respins șutul slab al lui Messi, însă mingea a ajuns din nou la starul catalanilor care cu o lovitură de cap a egalat recordul istoric al lui Pele de cele mai multe goluri marcate pentru un club.

Barcelona a arătat ceva mai bine după pauză în 4-2-3-1, cu De Jong la mijloc în locul lui Busquets, cu Pedri ceva mai jos și cu Braithwaite mutat în centrul atacului după ce începuse în banda stângă. Scăpați cu bine la ocazia lui Cheryshev care a rămas singur în careu după ce Mingueza a fost ușor depășit, catalanii au făcut repede 2-1 la o execuție spectaculoasă a lui Araujo rămas în față după o fază fixă, apoi Braithwaite a trimis o bună lovitură de cap scoasă de pe linia porții de Domenech. Apărarea blaugrana a cedat însă din nou în minutul 69 când Maxi Gomez i-a luat fața lui Mingueza și a deviat în poartă o minge venită de la Gaya.

Barcelona a reacționat doar printr-o acțiune personală a lui Coutinho încheiată cu un șut în diagonală la o palmă de poarta lui Domenech, însă aceea a fost și ultima atingere de minge a brazilianului, schimbat în mod surprinzător cu Lenglet pentru ultimele 10 minute ale întâlnirii. S-a terminat 2-2, rezultat care pune punct după doar două meciuri seriei de victorii a catalanilor în campionat.

FC Barcelona - Valencia 2-2, fișa tehnică