0
  • FC Barcelona
    Barcelona
    3

Real Madrid – Barcelona 0-3. Catalanii încheie anul la 9 puncte de Atletico și 14 de Real!

David Petre
23 decembrie 2017

Barcelona a câștigat pe Santiago Bernabeu și a pus o distanță de 14 puncte față de Real Madrid în La Liga, lăsând impresia că titlul este jucat.

ter Stegen

În patru luni de la precedentul duel direct, Barcelona a reușit să reîntoarcă în favoarea ei dinamica rivalității cu Real Madrid. În luna august cele două manșe ale Supercupei Spaniei evidențiaseră un Madrid volubil și efervescent ce promitea să ia cu asalt toate competițiile, în timp ce rivala catalană era “în căutări”, cu un nou antrenor și cu un lot slăbit valoric după pierderea lui Neymar, elemente ce prefigurau un sezon șters. Fotbalul este însă imprevizibil, predicțiile de la începutul sezonului au fost date peste cap, iar finalul lui 2017 arată o situație neașteptată în clasamentul La Liga, cu Barcelona lider autoritar, fără înfrângere în 18 etape, cu o confortabilă diferență de 14 puncte față de marea rivală și după o nouă victorie răsunătoare pe Bernabeu.

Surpriză în unsprezecele de start al lui Real Madrid

Barcelona a abordat El Clasico fără surprize în primul unsprezece, fiindcă Ernesto Valverde nici nu prea avea de unde alege. Singura întrebare era referitoare la perechea lui Pique în centrul apărării, iar răspunsul a fost și aici cel așteptat: Vermaelen pe teren, Mascherano pe bancă. Sergi Roberto a jucat fundaș dreapta, la mijloc deja obișnuitul romb cu Busquets în vârful de jos, Iniesta și Rakitic în părțile laterale și Paulinho avansat, iar în atac Messi și Suarez.

În schimb Zidane a avut luxul de a alege, iar deciziile sale au părut mai degrabă neinspirate. Între Isco, Asensio și Bale l-a ales pe… Kovacic, trimis pe teren în zona mediană pentru a-l marca pe Busquets în încercarea de a stopa contrucția de jos a catalanilor, lucru care s-a întâmplat în prima repriză și care i-a permis Realului o posesie superioară, dar care a limitat totodată creativitatea și forța ofensivă a propriei echipe. Madridul a fost cu adevărat periculos în ciuda inferiorității numerice abia după ce Bale și Asensio au fost trimiși pe teren, de unde se naște ipoteza că mai mult curaj în alcătuirea unsprezecelui de start ar fi servit mai bine interesului campioanei en-titre.

Din dinamica jocului în prima repriză a părut că Zidane nu ar fi refuzat o remiză, însă schimbarea registrului tactic după pauză a fost dezastruoasă: Casemiro a fost urcat în locul lui Kovacic într-o poziție mai degrabă vulnerabilă, Kovacic a preluat marcajul la Leo Messi și de aici Realul s-a prăbușit, oferind Barcelonei o dominare autoritară timp de 20 de minute care a fost decisivă pentru soarta celor trei puncte. Realul a avut propriile ocazii, însă lipsa de inspirație a lui Ronaldo și Benzema a fost completată de o nouă prestație de excepție a goalkeeperului catalanilor Ter Stegen, candidat cert încă de pe acum la o poziție de titular în echipa anului.

Real Madrid, în control al primei reprize

Rețetă deja cunoscută în El Clasico, Real Madrid a început cu pressing avansat și risipă de energie, limitând Barcelona la o poziționare defensivă în propria jumătate, cu mingi aruncate fără orizont în față și cu o singură atingere de balon pentru Suarez în primul sfert de oră. Mingea a intrat în poarta lui Ter Stegen în minutul 2 la o lovitură de cap a lui Cristiano după un corner însă faza a fost întoarsă corect pentru poziția de offside a portughezului, apoi Cristiano a luftat din poziție favorabilă în minutul 10 după cursa lui Kroos în partea stângă.

Prima ocazie a Barcelonei s-a produs abia în minutul 30, când Messi a înălțat inteligent mingea peste apărarea madrilenă pentru voleul lui Paulinho ce i-a prilejuit lui Keylor Navas o primă intervenție de excepție, la fel cum s-a întâmplat și cu Ter Stegen la poarta cealaltă în minutul următor după șutul în diagonală expediat de Ronaldo. O frumoasă acțiune colectivă a Barcelonei cu pase dintr-o atingere s-a încheiat cu o bună lovitură de cap a lui Paulinho, apoi Realul a terminat repriza cu o mare ocazie a lui Benzema, care a reluat în bară o minge centrată din stânga. S-a intrat la cabine cu 0-0, dar cu o posesie ceva mai bună pentru Real Madrid, cu impresia că trupa lui Zidane rămâne favorită la câștigarea jocului, dar și cu un penalty neacordat catalanilor după o intrare imprudentă a lui Carvajal la Pique.

20 de minute de grație pentru Barcelona după pauză

Meciul s-a schimbat în mod neașteptat odată cu revenirea de la cabine, Realul a uitat presiunea, Barcelona și-a început jocul hipnotic de pase, ocaziile la poarta lui Navas au început să curgă, iar deschiderea scorului a venit prompt: era minutul 54 când Busquets a inițiat o acțiune în fața propriului careu cu o pasă pentru Rakitic, croatul a pătruns nestingherit în axul central de unde a scos în dreapta pentru Sergi Roberto iar diagonala acestuia l-a găsit singur pe Suarez în fața porții.

Uruguayanul, care irosise deja o bună șansă de gol în debutul reprizei, și-a continuat recitalul. A apărut în partea dreaptă la un contraatac condus de Messi pe care l-a încheiat cu un șut în plasa laterală, apoi a ratat în două rânduri la o nouă minge filtrantă a lui Messi ce l-a lăsat singur cu Navas. Primul șut a fost scos de portarul madrilen, al doilea șut a lovit bara, Paulinho a continuat faza cu o lovitură de cap iar Carvajal a respins cu mâna de pe linia porții. Eliminare pentru fundașul lateral madrilen și penalty transformat cu siguranță de Messi, ajuns la al 15-lea gol în El Clasico pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid reacționează în inferioritate numerică, Barcelona mai lovește o dată pe final

La 0-2, Zidane a făcut o schimbare defensivă pentru a suplini absența lui Carvajal (Nacho în locul lui Benzema), apoi a mutat ofensiv cu Bale și Asensio pentru Casemiro și Kovacic. Real Madrid a revenit în atac și, în ciuda inferiorității numerice, a dat speranțe fanilor că poate reveni în joc după marea ocazie a lui Bale, găsit singur la șase metri de poartă dar blocat de Ter Stegen. Bale a mai încercat o dată vigilența portarului din poarta Barcelonei cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă, Realul a solicitat un penalty la o minge ce l-a lovit în cot pe Sergi Roberto, apoi Sergio Ramos a avut și el o bună oportunitate cu un șut din unghi, oprit de Ter Stegen cu pieptul.

Finalul jocului a aparținut însă rezervelor trimise pe teren de Valverde. Nelso Semedo a intrat ca fundaș dreapta dar a ajuns la finalizare după o deviere subtilă a lui Messi și a fost blocat in extremis de Navas, Andre Gomes a avut două bune oportunități dar a ratat din poziții favorabile, iar meciul a fost închis de golul lui Aleix Vidal la assistul lui Messi, care își pierduse una din ghete în cursa spre poarta adversă. S-a terminat 0-3 într-o liniște apăsătoare și cu numeroase scaune rămase deja libere pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid – Barcelona, curiozități și statistici

• Prin penalty-ul transformat în minutul 64, Lionel Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate lui Real Madrid în campionat (17). I-a depășit pe Igoa și Gorostiza (câte 16), în timp ce există statistici diferite în ceea ce îl privește pe legendarul Telmo Zarra, pe care anumite surse îl situează la cota 16, altele la 17.
  • Lionel Messi a ajuns la 25 de goluri și 13 pase de gol în El Clasico în toate competițiile. Cristiano Ronaldo are 17 goluri și o pasă de gol în întâlnirile cu FC Barcelona.
  • Lionel Messi a ajuns la un total de 54 de goluri marcate în 2017 și i-a depășit astfel pe Cristiano Ronaldo, Edinson Cavani și Robert Lewandowski (câte 53). Mai poate pierde titlul neoficial de golgheter al anului doar în fața lui Harry Kane, care a marcat 50 de goluri dar mai are două jocuri de disputat înainte de Revelion.
    Totodată pentru Messi a fost golul cu numărul 526 pentru FC Barcelona, cifră prin care depășește recordul istoric deținut de Gerd Müller (525) ca jucătorul cu cele mai multe goluri pentru un club.
  • Barcelona a reușit pentru prima oară în istoria sa să câștige trei meciuri consecutive în campionat pe Santiago Bernabeu: 4-0 în sezonul 2014-2015, 3-2 în 2015-2016 și 3-0 astăzi. Este însă a doua echipă care se poate mândri cu această performanță, după Atletico Madrid (2013-2014, 2014-2015, 2015-2016).
  • Barcelona a atins cifra de 100 de puncte în campionat într-un an calendaristic pentru a treia oară: 103 în 2010 și 2012, 101 în 2017. Real Madrid este cealaltă echipă spaniolă cu această performanță, 100 de puncte în 2010.
  • După meciul de astăzi de pe Santiago Bernabeu, Barcelona și Real Madrid sunt la egalitate în ceea ce privește totalul punctelor obținute în campionat în secolul XXI, cu câte 1417. Le urmează Valencia (1067), Sevilla și Atletico.
  • Barcelona termină anul 2017 cu 9 puncte avans față de următoarea clasată, Atletico Madrid. Niciodată în istoria campionatului spaniol un lider cu această diferență nu a ratat titlul.

Ce urmează pentru Real Madrid și Barcelona?

Cele două echipe încep anul 2018 cu manșa tur a optimilor de finală a Cupei Spaniei. Ambele vor juca în deplasare pe 4 ianuarie, Barcelona pe terenul echipei Celta Vigo iar Realul la divizionara secundă Numancia. Returul are loc o săptămână mai târziu, iar tragerea la sorți ulterioară le poate aduce din nou față în față pentru o dublă eliminatorie în cea de-a doua jumătate a lunii ianuarie. Barcelona mai are de bifat două deplasări dificile în campionat cu Real Sociedad și Betis, în timp ce Real Madrid joacă acasă cu Villarreal și va termina luna cu o deplasare dificilă pe Mestalla pentru duelul cu Valencia.

Dincolo de meciuri, pentru cele două rivale urmează o perioadă de transferuri în care Barcelona va încerca să îi aducă pe Coutinho de la Liverpool și Griezmann de la Atletico, în timp ce Real Madrid va încerca să își revigoreze atacul și nu este exlus nici transferul unui portar.